Македонски центар за меѓународна соработка - МЦМС

Вести
Запознавање на граѓанските организации со развојна помош PDF Печати Е-пошта
Петок, 02 декември 2016 16:27
IMG 6839

На 23 ноември 2016 г. се одржа работилница под наслов „Зајакнување на улогата на граѓанските организации во Македонија за развојна помош”. Учествуваа 11 претставници на граѓански организации кои веќе делуваат или пак имаат потенцијал за делување на оваа тема. Целта на работилницата беше запознавање [ … ]

 
„Време на предизвици“ PDF Печати Е-пошта
Петок, 02 декември 2016 14:55
15128893 2139134966312314 6537367834870259204 o

Улогата на граѓанските организации во решавањето на општествените проблеми, особено на актуелната политичка криза беше главната тема на панелот што се одржа во рамките на Националниот форум на Цивика мобилитас насловен „Време на предизвици“ на 16 ноември 2016 година во хотелот Дрим во Струга.

 
Втора средба за вмрежување на грантистите на Цивика мобилитас PDF Печати Е-пошта
Четврток, 01 декември 2016 13:42
vtora-sredba-za-vmrezuvanje-civica-mobilitas.jpg

Импресионирана сум од големиот број луѓе што ги гледам овде, бидејќи тоа е јасен индикатор дека Цивика мобилитас расте“, рече амбасадорката на Швајцарија во Македонија, Сибил Сутер Тејада на отворањето на втората по ред средба за вмрежување на Цивика мобилитас што се одржа на 15 ноември 2016 година [ … ]

 
Политички предизборни теми PDF Печати Е-пошта
Вторник, 29 ноември 2016 15:38
predizborni-politicki-temi

Повеќето граѓани не веруваат (48,2%) одошто веруваат (41,5%) дека изборите ќе донесат разрешување на политичката криза. Ова го покажаа резултатите од истражувањето на Македонскиот центар за меѓународна соработка (МЦМС), Институтот за демократија „Социетас цивилис“ Скопје (ИДСЦС) и Телевизија Телма. [ … ]

 
Рејтинзи на политичките партии PDF Печати Е-пошта
Сабота, 26 ноември 2016 09:59
javnoto-mislenje-za-politicki-rejtinzi

ВМРО –ДПМНЕ е во предност пред СДСМ со 4,8%. ДУИ има 6.2% рејтинг додека ДПА 3,3%. Ова го покажаа резултатите од истражувањето на Македонскиот центар за меѓународна соработка (МЦМС), Институтот за демократија „Социетас цивилис“ Скопје (ИДСЦС) и Телевизија Телма. Процентот на се уште неопределените г [ … ]

 


Страна 7 од 149
civica-logo
tacso-logo

Ново

Се наоѓаш тука  : Почетна Вести и јавност Вести